Černé divadlo TaFantastika

Historie

Několik kroků po fascinující procházce Karlovým mostem se ocitnete v malebné Karlově ulici, která je hlavní tepnou Královské cesty a spojuje Malou Stranu se Staroměstským náměstím. Uprostřed Karlovy ulice, v paláci UNITARIA se nachází jedna z největších kulturních turistických zajímavostí – světoznámé ČERNÉ DIVADLO TA FANTASTIKA PRAHA.

Tento soubor vznikl v roce 1980 ve Spojených Státech, kam emigroval jeho zakladatel Petr Kratochvíl z tehdejšího Československa. Po revoluci v roce 1989 se Petr Kratochvíl vrací do vlasti kde získává v roce 1993 vlastní divadelní budovu v historickém centru Prahy – Palác UNITARIA, který se tak stává domovskou scénou Černého divadla Ta Fantastika Praha.

Nové divadlo se téměř okamžitě prosazovalo jak v České republice tak i v zahraničí a během několika let objelo přes třicet zemí tří kontinentů. Repertoár tvořily na rozdíl od jiných černých divadel vždy velké, klasické románové předlohy, jako např. „Don Quijote“, „Alenka v říši divů“, „Malý princ“  nebo původní hry  „Magic Fantasy“, „Dream“ či „Zahrada rajských potěšení“. Všechny tyto náměty jsou však předkládány naším divadlem v nonverbálním provedení. Jedinou řečí je pohyb, hudba, černodivadelní efekty, mechanické triky, loutky a především velkoplošné projekce, komunikující s prací herců. Vizuální výtvarný svět, prostor pro fantazii, poetika laterny magiky – z toho všeho se skládá svět divadla TA  FANTASTIKA. Díky těmto jevištním postupům, srozumitelným, bez jazykových bariér, jsou naše představení tak úspěšná a žádaná po celém světě. Vždyť v současné době se například představení „Aspects  of Alice“ , které hrajeme již neuvěřitelných 22 let, dočkalo více než  9.000 uvedení po celém světě.